Historie a význam Hnutí Hare Krišna
Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny, která je známá jako Hnutí Hare Krišna, byla založena Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédántou Svámím Prabhupádou. Hnutí Hare Krišna je autentické, historicky autorizované, přirozené a transcendentální. Je založené na Bhagavad-gítě takové, jaká je, což je nejstarší písmo pojednávající o duchovní vědě. V Bhagavad-gítě Krišna říká, že bychom Ho měli uctívat, klanět se Mu a pak k Němu dospět. Bhagavad-gíta jasně poukazuje na nezbytnost vědomí Krišny a je přijímána jako esence véd a Upanišad. Na základě astronomických údajů ve Šrímad-Bhágavatamu bylo dokonce vypočteno, že Krišna přednesl Bhagavad-gítu na bojišti zvaném Kurukšetra před více než pěti tisíci lety. Toto hnutí je tedy z historického hlediska pět tisíc let staré. Po celém světě je velmi populární, zejména mezi mladými lidmi. Stává se ale stále zajímavějším i pro starší generaci a větší a větší ocenění nachází také mezi učenci.
Cíle Hnutí Hare Krišna
U příležitosti založení Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny v červenci 1966 v New Yorku stanovil A. Č. Bhaktivédanta Svámi Prabhupáda sedm cílů Hnutí Hare Krišna:
1. Systematicky šířit duchovní poznání v celé společnosti. Vzdělávat všechny lidi v zásadách duchovního života s cílem znovuobnovení rovnováhy životních hodnot a dosažení skutečné jednoty a míru ve světě.
2. Šířit vědomí Krišny tak, jak je uvedeno v Bhagavad-gítě a Šrímad-Bhágavatamu.
3. Sbližovat členy hnutí a vést je ke Krišnovi, původní bytosti, a tak v nich a v celém lidstvu rozvíjet myšlenku, že každá duše je nedílnou částí Boha (Krišny).
4. Učit a podporovat sankírtanové hnutí – sborové zpívání svatých jmen Boha, jak učil Pán Šrí Čaitanja Maháprabhu.
5. Vybudovat poutní místa spojená se zábavami Pána Krišny ve prospěch oddaných a celé lidské společnosti.
6. Sdružovat členy za účelem vyučování jednoduššího a přirozenějšího způsobu života.
7. Tisknout a šířit periodické publikace, knihy a jinou literaturu v zájmu dosažení výše zmíněných cílů.
Registrace Hnutí Hare Krišna v České republice
Hnutí Hare Krišna oficiálně působí v České republice od listopadu 1989. Od 21. Listopadu 2002 je registrováno na Ministerstvu kultury ČR jako náboženská společnost. Jedná se o první registrovanou náboženskou společnost v ČR mimo křesťansko-židovskou tradici.
Základní filozofie Hnutí Hare Krišna
Rozvoj vědomí Krišny není otázka víry, je to věda. Prvním krokem je poznat rozdíl mezi živým a mrtvým tělem. V čem tento rozdíl spočívá? Když někdo zemře, duše neboli živá síla opustí tělo, které je proto označeno za mrtvé. Jde tedy o dvě věci – jednou je toto tělo a tou druhou je životní síla v něm. Hovoříme o životní síle v těle. To je rozdíl mezi vědou o vědomí Krišny, která je úplná, protože obsahuje duchovní i hmotnou stránku, a materialistickou vědou, běžnou v západním světě. Pro někoho může být zpočátku velmi obtížné uvědomit si význam našeho hnutí. Proto by měl nejprve pochopit, že je duše – neboli něco jiného než tělo. Malé dítě roste a stává se z něj chlapec, z chlapce vyroste mladík, a z mladíka bude dospělý muž, který se změní ve starce. Po celou dobu, přestože se jeho tělo mění z dítěte ve starce, stále pociťuje, že je tou samou osobou s nezměněnou totožností. Tělo se mění, ale duše, která ho obývá, zůstává stejná. To by nás mělo přivést k logickému závěru, že v době, kdy naše současné tělo zemře, duše toto tělo opustí a dostane jiné. To se nazývá převtělování neboli reinkarnace.
---
Více na: www.harekrisna.cz